Tere tulemast Paldiski Lasteaeda Naerulind!
Meil on väga hea meel, et olete huvitatud meie lasteaiast. Lasteaia keskkonnaga liitumine on tähtis samm nii lapsele kui ka lapsevanemale. Kõik lapsevanemad soovivad oma lapsele ikka ja alati parimat, seega kõige olulisem on lapsevanemate valmisolek ning kindlustunne, sest Teie endi suhtumine kandub üle ka lapsele, millest sellest sõltub lapse kohanemisprotsessi ja koostöö algus. Selleks, et saaksite veenduda, kas meie lasteaed on Teie perele parem valik jagame järgnevaid tähelepanekuid lasteaia igapäevastest toimetustest ja kokkulepetest. Tutvudes selle meelespeaga loodame, et saate esmased vastused Naerulinnu lasteaia kohta ning vajadusel ka esmased kontaktid kelle poole võite alati julgelt pöörduda helistades või meili teel ühendust võttes.
Soovi korral võite tutvuda ka järgneval lingil välja toodud soovitustega:
http://lastefestival.ee/uudised/kuidas-valmistada-last-ette-lasteaeda-minekuks/
-
Kui olete otsustanud Naerulinnu lasteaia pereliikmeks saada ja teate oma tulevast rühma ning aega, millal alustate lapsega lasteaiateed, siis jagage seda rõõmsat uudist ka lapsega! Püüdke olla lapsele eeskujuks oma positiivse suhtumisega lasteaeda – kui vanem on kurb last lasteaeda jättes, siis on ka laps kurb. Olge rõõmsad ja enesekindlad, nii on hea rääkida lapsele lasteaiast ja lasteaeda minekust alati ausal ning positiivsel noodil.
Enne lasteaeda tulekut annab lasteaia direktor teada, millisesse rühma on Teie laps on koha saanud ning seejärel ootame Teid väikesele kokkusaamisele kus täpsustame olulisi kontaktandmeid lapse registreerimiseks ELIISi (e-lasteaia infosüsteem), tutvustame rühmaruumi ja rühma kontakte, vestleme lapse esmasest lasteaia külastusest ja harjutamisperioodist. Räägime lasteaia kodukorrast ning vastame lisaküsimustele.
Kui lasteaeda tuleku kohta tekib lisaküsimusi palume ühendust võtta lasteaia direktori Taive Kikasega e-posti aadressil naerulind@naerulind.edu.ee , tel: 55513296.
Soovitame enne lasteaeda tulekut lapsega rääkida tulevasest kogemusest ja vaikselt alustada lasteaia päevakavaga harjumist. Rääkige lapsele, et hommikul tulete te koos lasteaeda, kus lapsed veedavad oma päeva ja õhtul tuleb alati pereliige talle järgi. Võimalusel vaadake koos lapsega mõnda lasteaia teemalist pildiraamatut, nii on väikestel lastel räägitut kergem mõista. Samuti võimalusel püüdke lapsega päeva olulisi toiminguid lasteaia päevakavaga samal ajal läbi viia nt hommiku- ja lõunasöögi, õhtuoote ning puhkeaeg. Nii on üleminek kodunt lasteaeda lapsele kergem ja sujuvam.
Järgnevalt on välja toodud lasteaia üldine päevakava, mis mõnevõrra erineb rühmiti (nt toitlustuse ajad). Rühmade stendil asub rühma täpsem päevakava.
Paldiski Lasteaia Naerulind päevakava:
07.00 – 08.00 – laste vastuvõtt, mäng, tegevused laste vabal valikul, individuaalne tegelemine lastega, sissejuhatus päevaks, hommikuring
08.10 – 09.00 – hommikusöök (igal rühmal on söögi kellaaeg erinev. Lähtutakse toidu väljastamise ajast)
09.00 – 12.00 – planeeritud õppe- ja kasvatustegevused, õppemängud, õues viibimine,
10.00 – 12.00 – õues viibimine, mängud, õppekäigud, vaatlused õppekäigud
12.10 – 13.00 – lõunasöök (igal rühmal on söögi kellaaeg erinev. Lähtutakse toidu väljastamise ajast), ettevalmistus lõunauinakuks, unejutt
13.00 – 15.00 – lõunane uni
15.00 – 16.00 – ärkamine, riidessepanek, isiklik hügieen, mäng, individuaalne tegelemine lastega, mäng.
16.05 – 16.35 – õhtuoode (igal rühmal on söögi kellaaeg erinev. Lähtutakse toidu väljastamise ajast)
16.35 – 19.00 – mängud, tegevused laste vabal valikul, individuaalne tegelemine lastega, kojuminek
19.00 – lasteaia sulgemine
-
- Paldiski Lasteaed Naerulind on avatud tööpäevadel kella 7.00st kuni kella 19.00ni.
- Lapse toob lasteaeda ja viib lasteaiast koju üldjuhul lapsevanem (või eestkostja). Hommikuti tuleb laps isiklikult rühma meeskonnale üle anda ning õhtul lasteaiast lahkudes ka sellest teavitada (nt õuealal pöörduda rühma meeskonnaliikme poole, kui lapsega koju minnakse). Kui teie lapsele tuleb järele keegi teine täiskasvanu peale lapsevanema, tuleb sellest eelnevat informeerida rühma meeskonda, sest ilma eelneva infota võõrale järeletulijale last üle ei anta. Juhul kui Teie lapsel hakkab regulaarselt järel käima võõras siis saate rühmas selle kohta koostada kirjaliku avalduse.
- Lapse lasteaeda saabumise aeg planeerida hiljemalt kell 8.00 ks. Nii on ajavaru, et rahulikult laps üle anda rühmameeskonnale. Rühma planeeritud tegevustega teeme üldjuhul algust kell 9.00. Läbiviidavad tegevused pakuvad lapsele võimalust areneda, õpetab ühiselu reegleid ja koostööd pakkudes võimalust leida oma esimesed sõbrad.
- Lapsele järgi tulles soovitame samuti piisavat ajavaru (~15 min), et saaks lasteaia sulgeda kell 19:00. Soovi korral varuge õhtul aega, et rühmaõpetajaga vestelda ja lasta lapsel mäng lõpuni viia.
- Lapse puudumisest/erandolukorras hilinemisest palume teavitada teile antud rühma telefoninumbrile helistades või saates SMSi/ või edastage teade läbi ELIISi.
-
Kohanemine lasteaiaga
- Lasteaiaga harjumiseks on vaja võtta aega, samas on iga laps erinev, seega mõni laps harjub väga kiiresti ilma lapsevanemateta olema, mõnel läheb kauem. Kohanemisel püüdke lapsega alustada päeva rahulikult ja kiirustamata, nii algab kõigi jaoks hommik positiivselt.
- Arvestage võimalusega, et laps võib Teid alguses vajada enda kõrval enam, seetõttu soovitame esimestel päevadel lapsevanemal koos lapsega lasteaeda tulla ja kohapeal aega veeta ning lahkuda enne lõunaund.
- Järgmiseks võiks lapse üksi lasteaeda jätta umbes tunniks. Oluline on, et pereliikme lahkumine oleks võimalikult kiire ja konkreetne. Lahkumisel võiks lapsevanem olla järeletuleku osas võimalikult täpne (nt tulen peale lõunasööki, peale magamist). Vältida võiks ütlust „ma lähen ära“, pigem kasutada „ma käin tööl ja siis tulen sulle järgi“.
- Laps peab teadma, et lapsevanem läheb ära ning kindlasti ei tohiks Te lapse jaoks ära kaduda (eemale hiilida) kui laps on mänguhoos. See tekitab lapses usaldamatust ning edaspidi ei lase ta lapsevanemat enda juurest eemale hirmust taas kogeda olukorda, et lapsevanem on ootamatult kadunud.
- Loomulik on, et kohanemise perioodil võib laps lasteaeda jäädes nutma puhkeda. Sellisel juhul võtab lapse üle rühma meeskonnaliige, kes lohutab teda ja pakub talle alternatiivset mängulist tegevust ning mure kaob üldjuhul kiiresti. Antud hetkedel toetab last lapsevanema positiivne meelestatus ning rahulik ja kindlameelne olek.
- Võimalusel jätke laps lasteaias magama alles siis, kui ta on päeva esimese poolega täiesti kohanenud ning laps on olnud hommikupoolikul mängu ajal rõõmus ja rahulik. Peale lõunaund (kella 15.00 paiku) soovitame lapsevanemal lapsele järgi tulla. Kui kohanemine läheb ladusalt võib lapsele tulla järgi õhtul.
-
Riietus ja hügieenitarbed
Laps vajab lasteaias:
- Ilmale sobivad õueriideid ja jalanõusid, mis võivad määrduda ja märjaks saada. Lisaks tagavarariideid.
- Vahetusjalanõusid, mille jalga panekuga ning jalast äravõtmisega laps saab ise hakkama. Samuti on vajalikud tubased varuriided ja mähkmelastel püksmähkmete varu. Riietus olgu mugav riietamiseks ja lapsele paras. Et last oleks hea aidata ja ka lapsel oleks mugav toimetada palume riietusest välja jätta bodid.
- Aiarühmades vajalikud võimlemisriideid (T-särk, lühikesed püksid; toas võimleme paljajalu).
NB! Selleks, et sõimerühma lastel ei läheks riided sassi, palume kirjutada riideesemetele nimed sisse.
- Iga laps omab isiklikku riidekappi. Riidekapi ja riiete puhtuse ning korrasoleku eest kannab hoolt lapsevanem koos lapsega. Samuti palume korrastada lapse võimlemisriided iga nädala lõpus.
- Hügieenitarvetest palume lasteaeda kaasa tuua kamm, vajadusel juukseklambrid või patsikummid. Palume lasteaeda tuua ka karbi pabertaskurätikuid mis on rühmas vajadusel kättesaadaval kohal ning plastikust tassi, mis on janu korral puhta vee joomiseks lapsele kättesaadaval kohal.
- Mida iseseisvam on laps, seda kergem on tal lasteaiaga kohaneda, sest lasteaias tuleb harjuda ja õppida iseseisvalt potil käimise, söömise, riietumise, kätepesuga, nina nuuskamisega. Kuid pole vaja peljata, kui teie laps milleski abi vajab või kui mõni igapäevane toiming veel päris hästi välja ei tule. Selleks ongi lasteaed, kus laps hakkab teisi lapsi matkima ning õpetajad, et last toetada.
-
- Lasteaias on lastel võimalik süüa kolm korda päevas.
- Lapse lasteaeda mittetuleku korral palume sellest teavitada rühma eelneva päeva kella 15.00ks, teisel juhul märgime lapse sööjaks.
- Menüü on kättesaadav rühmast ja lasteaia kodulehel.
- Allergiatest toidu suhtes palume esitada allergoloogi poolt väljastatud tõendi lasteaia direktorile. Vajadusel teavitage toitumisharjumustest ka rühma meeskonda. Samuti palume arvestada, et lasteaeda ei ole soovitatav lapsele kaasa anda maiustusi, nätsu, toitu ja jooki, välja arvatud erimenüüd ning tähtpäevade tähistamised või muude kokkulepete osas.
-
- Lasteaias on lapsed õues võimalusel 1-2 korda päevas. Madalama kui miinus 20 °C tegelikult toimiva välisõhu temperatuuri ja madalama kui miinus 15 °C välisõhu temperatuuri korral ei viida lapsi õue või lühendatakse õues viibimise aega 20 minutini. Tegelikult toimivat välisõhu temperatuuri hinnatakse Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi veebilehel www.emhi.ee avaldatud igapäevaste ilmavaatluste andmete alusel (alus: Tervisekaitsenõuded koolieelses lasteasutuses tervise edendamisele ja päevakavale)
- Leidke aega, et tutvuda lasteaia õueala kokkulepetega, mis on koostatud laste turvalisuse tagamiseks õuealal ning mida on kohustatud järgima nii lasteaia töötajad kui ka lapsed koos lapsevanematega.
- Lapse tulemisel lasteaeda jalgratta, tõukeratta või kelguga, jäetakse need välja rattahoidjatesse või nende juurde. Aastaaegadel, kui saab rattaga ka lasteaia õuealal sõita annavad selleks juhiseid rühmaõpetajad. Kindlasti peab rattaga sõites olema lapsel peas turvakiiver.
- Kui toote lapse lasteaeda käruga ning te soovite selle jätta õhtuni lasteaeda siis palume see parkida lasteaia peaukse trepile, varju alla.
- Mänguasjade kaasavõtmise osas sõlmitakse ühised kokkulepped rühma lapsevanemate koosolekul. Lasteaeda toodud mänguasjade, jalgratta, tõukeratta ja kelgu toomise ja äraviimise ning turvalise ja ohutu hoidmise eest vastutab lapsevanem.
- Kohanemise ajaks on soovitatav lapsele lasteaeda kaasa anda kodune kaisuloom (turvaelement), mis pakub turvatunnet ning on lohutuseks koduigatsuse korral.
-
- Palume arvestada kokkuleppega, et lasteaeda tohib tuua ainult terve lapse. Rühma meeskonnal on õigus ja kohustus nähtavate haigustunnustega last rühma mitte vastu võtta.
- Haigusnähtude ja halva enesetunde (nt nohu, köha, palavik) ilmudes soovitame laps jätta kodusele ravile, sest haige laps ei jaksa lasteaias olla ja ta on nakkusohtlik teistele tervetele lastele ning lastaia töötajatele.
- Ravige laps alati täiesti terveks ja alles siis tooge ta uuesti lasteaeda, sest organism on siis tugevam ja lapse immuunsussüsteem uutele haigustele vähem vastuvõtlik.
- Lapse haigestumisest andke koheselt teada ka rühmaõpetajale.
- Kui lapsel ilmnevad päeva jooksul haigustunnused teavitatakse sellest lapsevanemat. Haigustunnustega lapsele tuleb koheselt järele tulla ja hoida kuni tervenemiseni kodus.
- Palume edastada olulist informatsiooni lapse tervise kohta, mis võimaldaks meil paremini last toetada ning vajadusel abistada.
- Vältimaks nakkushaiguste levikut (tuulerõuged, leetrid, läkaköha, punetised jne) ja viiruslikke silma- või kõrvapõletikke, kõhuviirust, COVID-19, mis on kontaktide (mänguasjad, pinnad, kehaline kontakt) teel kiirelt levivad nakkused, palume lapsevanemal teavitada lapse haigestumisest lasteaeda.
- Palume arvestada, et rühma meeskonnal ei ole õigust ega kohustust jätkata lapse haigusperioodil pooleli jäänud ravi.
-
- Lasteaia ja lapsevanemate hea ning usalduslik koostöö on aluseks laste kohanemisele, arenemisele ning turvatunde tagamisele. Usalduslik koostöö tugineb vastastikusele viisakale ja lugupidavale suhtlemisele ning erimeelsuste lahendamisel seatakse esikohale lapse huvid.
- Tundke huvi lasteaias toimuva vastu – küsige päevaste tegemiste kohta rühma meeskonnalt.
- Kui teil peaks olema rühmas käsitletava teema kohta materjali, siis andke sellest teada (nt võib-olla just Teil kodus olev raamat pakub lastele suurt huvi ning avardab nende silmaringi).
- Kui Teil on soov ja võimalus aidata lasteaia arengule ja toetamisele kaasa siis on teie abi alati teretulnud. Andke vaid oma soovist teada.
- Info vahetamiseks on igal rühmal oma mobiiltelefon, infostend, rühma igapäevane õppe- ja kasvatustöö ja muu jooksev info lasteaiaelu kohta on kajastatud ELIISis ( www.eliis.ee ). ELIISi keskkonnaga palume lapsevanemal registreerida ennast kasutajaks alates sellest ajast kui laps on lasteaia poolt ELIISis registreeritud lasteaia nimekirja. Lisaks toimuvad, üldjuhul kaks korda õppeaasta jooksul, lastevanemate koosolekud. Üldisemat infot jagatakse lasteaia kodulehel www.naerulind.org ja lasteaia Facebooki suhtlusportaalis https://www.facebook.com/Lasteaed-Naerulind-192444050801790/
- Kõik mured, rõõmud ja küsimused jagage otse rühma meeskonnaga, soovi korral saate kaasata ka tugispetsialiste, juhtkonda või rühmast valitud hoolekogu esindajat.
- Paldiski Lasteaia Naerulind töötajad kaitsevad Teie last ja Teie pere puudutavaid andmeid vastavalt isikuandmete kaitse seadusele. Palume lasteaeda/rühma informeerida kui muutub lapse ja/või lapsevanema perenimi, elukoht või kontakttelefon.